Новини


 

ЯК ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНІ ОСОБИ МОЖУТЬ ОТРИМАТИ ДОСТУП ДО БЕЗКОШТОВНИХ МЕДИЧНИХ ПОСЛУГ? КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТР ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ ПАВЛО ПЕТРЕНКО

Доброго дня!  Мене звати Ірина, я «вимушена переселенка» з Донецької області. Понад два роки проживаю у місті Хмельницький і за цей час жодного разу не зверталася до лікарів, проте наразі маю таку потребу. Поясніть будь ласка, що мені, як внутрішньо переміщеній особі, необхідно зробити щоб стати на облік у місцевій лікарні.

Ірина Завальська

Забезпечення основних життєвих потреб у тому числі медичного обслуговування для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) й досі залишається актуальним для нашої держави.

У Конституції України встановлено, що держава  створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно.

Нагадаю, кожний пацієнт, який досяг 14 років і який звернувся за наданням йому медичної допомоги, має право на вільний вибір лікаря, якщо останній може запропонувати свої послуги, та вибір методів лікування, відповідно до його рекомендацій.

Яким чином внутрішньо  переміщені особи можуть отримати доступ до безкоштовних медичних послуг?

Фізична особа, що офіційно проживала на території, яка на даний час є непідконтрольною територією Україні, після отримання довідки про взяття на облік ВПО має право отримати необхідну медичну допомогу за новим місцем проживання (у державному або комунальному закладі охорони здоров’я).

Який порядок надання медичних послуг?

Внутрішньо переміщена особа, яка проживає на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, має право звернутися до закладу охорони здоров'я на власний вибір із заявою з проханням поставити на облік за місцем фактичного проживання. Документом, що засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи, є довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. 

Внутрішньо переміщена особа, яка потребує вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги (онкологічної, кардіологічної, терапевтичної, психологічної, педіатричної тощо), повинна звернутися до територіального закладу охорони здоров'я та отримати направлення до закладу охорони здоров’я відповідного профілю.

Як відбувається забезпечення  лікарськими засобами?

Відпуск лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах (у разі амбулаторного лікування осіб) провадиться аптеками за рецептами, виписаними лікарями закладів охорони здоров’я, за місцем проживання цих осіб.

Однак, звертаю увагу, що безоплатно і на пільгових умовах лікарські засоби відпускаються  лише визначеним групам населення та за категоріями захворювань,  які передбачені  у  Постанові КМУ від 17 серпня 1998р. № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань»:https://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1303-98-%D0%BF  

Чи несе відповідальність лікар, який відмовився надати медичну допомогу?

Дії медичного працівника, який зобов’язаний надати медичну допомогу але не надав її підлягають кримінальній відповідальності передбаченою Кримінальним кодексом України, а саме:

Ненадання без поважних причин допомоги хворому медичним працівником, який зобов'язаний, згідно з установленими правилами, надати таку допомогу, якщо йому завідомо відомо, що це може мати тяжкі наслідки для хворого

 

-          - карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн) з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років;

-          -    або громадськими роботами на строк до 200 годин, або виправними роботами на строк до 2-х років.

Якщо ці самі дії  призвели до  смерті  хворого або інших тяжких наслідків

-              карається обмеженням волі на строк до 4-х років;

-              або позбавленням волі на строк до 3-х років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років або без такого.

Невиконання чи неналежне виконання медичним або фармацевтичним працівником своїх професійних обов'язків внаслідок недбалого чи несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого

-          карається позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5-ти років;

-          або виправними роботами на строк до 2-х років;

-          або обмеженням волі на строк до 2-х років;

-          або позбавленням волі на той самий строк.

Якщо ці дії  спричинили тяжкі наслідки для неповнолітнього

-          карається обмеженням волі на строк до 5-ти років;

-          або позбавленням волі на строк до 3-х років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років.

 

Але варто зазначити, що лікар має право відмовитися від подальшого ведення пацієнта, якщо останній не виконує медичних приписів або правил внутрішнього розпорядку закладу охорони здоров'я, за умови, що це не загрожуватиме життю хворого і здоров'ю населення.

Також, лікар не несе відповідальності за здоров'я хворого в разі відмови останнього від медичних приписів або порушення пацієнтом встановленого для нього режиму.

 

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишились питання з цього приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

 

 


ПАВЛО ПЕТРЕНКО: ЗАХИСТ ПРАВ ДИТИНИ - ЗАПОРУКА УСПІШНОЇ ДЕРЖАВИ

Щасливу країну можуть збудувати тільки щасливі дорослі, а щасливі дорослі виростають виключно із щасливих дітей. Саме тому перед усіма нами стоїть важливе завдання зробити так, щоб українські діти посміхалися, були щасливими, відчували любов, турботу і захист. Про це в неділю, виступаючи в рамках другого щорічного фестивалю «Я МАЮ ПРАВО!», присвяченого Дню захисту прав дітей, сказав Міністр юстиції Павло Петренко.

«Приємно, що з кожним роком зростає кількість дітей та батьків, які відвідують наш фестиваль. Кожен рік до Дня захисту прав дітей вони мають нагоду познайомитися з українською юстицією, дізнатися про свої права, а також про те, як ці права захищати. А найголовніше – це все відбувається в легкій, зрозумілій дитині ігровій формі», - зауважив очільник Мін’юсту.

За його словами, саме захист прав найменших українців став одним із пріоритетів у роботі Міністерства юстиції та Уряду. І прикладом такої роботи є масштабний проект #ЧужихДітейНеБуває.

«Проект із захисту прав дітей #ЧужихДітейНеБуває став нашою відповіддю на те, що багато років в Україні діти з неповних сімей не отримували належної уваги від того з батьків, хто покинув родину. Нам вдалося достукатися до великої кількості дорослих і примусити їх звернути увагу на власних дітей. На користь 900 тисяч українських дітей було виплачено 6,7 млрд грн боргів зі сплати аліментів. Це ті кошти, які пішли на виховання, навчання й розвиток найменших українців», - підкреслив Міністр юстиції.

Він також поінформував присутніх, що Мін’юст запустив ініціативу #СтопБулінг, в рамках якої в школах проходять заходи, покликані ліквідувати такі явища, як тиск та знущання над дітьми.

Очільник Мін’юсту подякував партнерам – Агентству США з міжнародного розвитку (USAID), представництву Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, системі безоплатної правової  допомоги – та всім співробітникам органів юстиції, які допомагають реалізовувати важливі ініціативи міністерства.

«Попереду у нас ще багато роботи. Я переконаний, через зміну ментальності дорослих ми зможемо зробити наших дітей щасливішими. Кожен маленький крок кожного громадянина у цьому напрямі забезпечить зміни в державі. Разом ми побудуємо країну щасливих людей», - додав Павло Петренко.

Директор Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги Олексій Бонюк зауважив: для того, щоб бути успішним у роботі із захисту прав дітей, потрібно знати всього 2 речі. Перша з них – це права, які мають наші діти, а друга – хто може ці права захистити.

«Хочу наголосити, що кожна дитина має право на безоплатний адвокатський захист, і це є великим досягненням. Батьки мають знати про цю можливість та за необхідності обов’язково її використовувати. Ми також працюємо над розробкою низки тренінгових програм і проектів, які б дали можливість в простій ігровій формі доносити дітям інформацію про те, які права вони мають», - сказав він.

Керівник Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні та Білорусі Томас Вайт подякував Павлу Петренку за можливість взяти участь у святкуванні Дня захисту прав дітей.

«Ми визнаємо зусилля українського Уряду та громадянського суспільства у роботі над покращенням розуміння громадянами важливості захисту прав дітей та надання доступу до юридичних послуг найменшим українцям», - наголосив представник USAID.

За його словами, USAID через програму «Нове правосуддя» радо надає підтримку Міністерству юстиції у розробці та впровадженні проекту «Я МАЮ ПРАВО!» та у розширенні  цієї успішної ініціативи на сферу забезпечення прав дитини.

«Сподіваюся, завдяки такій роботі буде удосконалена правова база захисту дітей від насильства. Також дуже добре, що в рамках ініціативи надається підтримка батькам у здійсненні виховної ролі. Все це дасть можливість підвищити рівень захисту дітей», - зазначив Томас Вайт.

Заступник Голови Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Лора Білл підкреслила, що в ЮНІСЕФ дуже раді долучитися до ініціатив Мін’юсту, адже вони є важливою складовою виконання Урядом зобов’язань щодо захисту прав дітей в рамках Конвенції ООН про права дитини.

«Для захисту прав дитини дуже важливо, щоб усі відповідальні за цю роботу – державні установи, навчальні заклади, громадянське суспільство і кожна особа – мали достатній рівень знань у цій сфері. ЮНІСЕФ продовжить підтримку Міністерства юстиції у напрямі посилення спроможності спеціалістів, які захищають права дітей в контексті реформування системи правосуддя для дітей», - додала вона.

Під час фестивалю також було підбито підсумки Всеукраїнського конкурсу дитячих малюнків «Я МАЮ ПРАВО!», організованого Координаційною радою молодих юристів.

Фотоматеріали: https://minjust.gov.ua/galleries/festival-ya-mayu-pravo-kiiv-02-chervnya-2019-roku

 

Логін: *

Пароль: *